Olympic Land
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Olympic Land

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τη σειρά βιβλίων και ταινιών Ο Πέρσι Τζάκσον και οι Ολύμπιοι! (Percy Jackson and The Olympians)
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Το Τραγούδι των Σειρήνων

Πήγαινε κάτω 
+3
Kalupso
Poseidon
Thalia
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Thalia
Μάντης
Μάντης
Thalia


Αριθμός μηνυμάτων : 582
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Λεωνίδιον-Αρκαδία
Ασχολίες : Λογοτεχνία-Μουσική-Σπουδές

Character sheet
Φύση: Ημίαιμος-Κατσκηνωτής
Όπλο: Νεφέλη - 70 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, κατασκευασμένο από Κύκλωπες
Θάλαμος: Αθηνάς

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΤετ Μάης 11, 2011 5:40 am

Στο δεύτερο βιβλίο της σειράς ο Πέρσι και η Άνναμπεθ στην προσπάθειά τους να σώσουν τον Γκρόβερ από τα χέρια του Πολύφημου περνάνε από το νησί των σειρήνων.

Ο Πέρσι αποφασίζει να μην ακούσει το τραγούδι και κλείνει τα αυτιά του με κερί.Αντίθετα η Άνναμπεθ αποφασίζει να το ακούσει γιατί λένε πως το τραγούδι των σειρήνων σου δίνει σοφία.Έτσι λοιπόν δένεται στο κατάρτι του πλοίου για να μην φύγει.Τελικά όμως δραπετεύει και ο Πέρσι στην προσπάθειά του να την σώσει την αγγίζει και βλέπει το όραμα που είχαν προκαλέσει η σειρήνες στην Άνναμπεθ.

Η Άνναμπεθ έβλεπε πως είχε φτιάξει αυτή ένα πολύ ωραίο κτήριο είχε καταφέρει να συμφιλιώσει τους γονείς της και είχε σώσει τον Λίουκ.
Ο Πέρσι που δεν είχε επηρεαστεί από τις σειρήνες όταν τις κοίταζε έβλεπε τρία τέρατα που άλλαζαν συνεχώς πρόσωπα και έμοιαζαν με τα αγαπημένα πρόσωπα του Πέρσι.

Αν συναντούσατε εσείς τις σειρήνες θα ακούγατε το τραγούδι τους ή θα κλείνατε τα αυτιά σας;;;;Κι αν το ακούγατε τι πιστεύετε πως θα βλέπατε;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 3:16 am

Αν ειχα εναν πιστο φιλο ή μια φιλη όπως είχε η Άνναμπεθ τον Πέρσι, σιγουρα θα έκανα ότι και εκεινη. Δεν θα ηθελα να χασω την ευκαιρια να γινω πολυ πιο σοφος και να μαθω καλυτερα τον εαυτο μου.
Δεν ξερω τι θα εβλεπα....Λένε οτι βλεπεις την πιο βαθια επιθυμια της καρδιας σου. Αλλα δεν ξερω ποια ειναι αυτη. Νομιζω οτι και η Ανναμπεθ δεν ηξερε, γι αυτο αλλωστε επιχειρησε να τις ακουσει. Νομιζω οτι θα περιελαμβανε κατι οικολογικο, ειναι γνωστη αλλωστε η πετριά που έχω με την οικολογία, και έναν κόσμο διαφορετικο, πιο ουσιαστικό. Οσο για μενα...δεν ξερω. Ισως απλα να με εβλεπα μαζι με την κοπελα που αγάπησα πάρα πολύ καποτε..

Γενικα παντως μου αρεσει ολη η υποθεση με τις Σειρηνες, το ρισκο και η ανταμιβη που παιρνεις. Ηταν καλη επιλογη να περασουν απο εκει και ισως με οσα εμαθε η Ανναμπεθ να μπορεσει να προσφερει περισσοτερα στον πολεμο κατα του Κρονου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Thalia
Μάντης
Μάντης
Thalia


Αριθμός μηνυμάτων : 582
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Λεωνίδιον-Αρκαδία
Ασχολίες : Λογοτεχνία-Μουσική-Σπουδές

Character sheet
Φύση: Ημίαιμος-Κατσκηνωτής
Όπλο: Νεφέλη - 70 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, κατασκευασμένο από Κύκλωπες
Θάλαμος: Αθηνάς

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:01 pm

Ήταν ωραία η όλη εμπειρία.Ναι θα έπαιρνα το ρίσκο να τις ακούσω αλλά δεν ξέρω τι θα έβλεπα.Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω αλλά δεν ξέρω αν κάτι από αυτά είναι τόσο ισχυρό που να το έβλεπα μέσω του τραγουδιού.
Πάντως η συνάντηση αυτή ήταν μια έντονη εμπειρία και ευτυχώς δεν οδήγησε κανέναν στο θάνατο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΔευ Μάης 16, 2011 12:47 am

^Σιγουρα κατι απ ολα θα εβλεπες... Κατι απο ολα αυτα που θελεις θα ειναι ισχυροτερο απ τα αλλα. Κατι θα ειναι αυτο που η καρδια σου θελει περισσοτερο.
Μακαρι να μου δινοταν η ευκαιρια να περασω απ το νησι τους. Θα εκανα τα παντα για να μου κερδίσω αυτή την τόσο πολύτιμη γωση και την μοναδικη εμπειρια. Ακομα θα ειχε ενδιαφερον να δω και ποια προσωπα θα εβλεπα στα κεφαλια των Σειρηνων, μαλλον αυτα που θα συμμετειχαν στην επιθυμια μου αλλα και παλι, ποιος ξερει...;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Thalia
Μάντης
Μάντης
Thalia


Αριθμός μηνυμάτων : 582
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Λεωνίδιον-Αρκαδία
Ασχολίες : Λογοτεχνία-Μουσική-Σπουδές

Character sheet
Φύση: Ημίαιμος-Κατσκηνωτής
Όπλο: Νεφέλη - 70 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, κατασκευασμένο από Κύκλωπες
Θάλαμος: Αθηνάς

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΔευ Μάης 16, 2011 11:34 am

Βασικά φοβάμαι μήπως αυτό που δω είναι μόνο μια ψευδαίσθηση κι εμμονή κι όχι επιθυμία.Ναι θέλω να μου δείξουν τι ποθώ περισσότερο αλλά δεν θέλω να συνειδητοποιήσω κάποια στιγμή πως όλα αυτά είναι ένα ψέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΔευ Μάης 16, 2011 12:13 pm

Δεν νομιζω οι Σειρηνες να σου δειχνουν κατι ψευτικο....Σιγουρα βλεπουν περα απο τα παθη του καθενος και του δεχνουν αυτο που πραγματικα θελει. Δεν ξεγελοιουνται απο παρορμησεις παροδικες και ριχες.
Κατα τη γνωμη μου παντα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Kalupso
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Kalupso


Αριθμός μηνυμάτων : 195
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Thessalonikh

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Τόξο - Νωμεύς 80 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, Λαβη από Ελεφαντόδοντο, Κατασκευασμένο από γιους του Ήφαιστου και τις τοξότριες
Θάλαμος: Αθηνάς

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 4:58 am

σιγουρα θα επερνα το ρισκο να τις ακουσω αν φυσικα ειχα και καποιον αλλο μαζι μου σε περιπτωση αναγκης ουτε εγω ξερω τι θα εβλεπα αλλα πιστευω πως θα εβγαινα σοφοτερη απο αυτη την εμπειρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thalia
Μάντης
Μάντης
Thalia


Αριθμός μηνυμάτων : 582
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Λεωνίδιον-Αρκαδία
Ασχολίες : Λογοτεχνία-Μουσική-Σπουδές

Character sheet
Φύση: Ημίαιμος-Κατσκηνωτής
Όπλο: Νεφέλη - 70 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, κατασκευασμένο από Κύκλωπες
Θάλαμος: Αθηνάς

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΣαβ Μάης 21, 2011 1:46 pm

Σίγουρα θα έβγαινα σοφότερη αλλά το θέμα είναι το τίμημα που θα πλήρωνα για αυτή την σοφία.
Η αλήθεια είναι πως θέλω να μάθω τον βαθύτερο μου πόθο αλλά φοβάμαι κι όλας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Annabeth Jackson
Κατασκηνωτής
Κατασκηνωτής
Annabeth Jackson


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011
Ηλικία : 28

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Σπαθί
Θάλαμος: Δήμητρας

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2011 10:03 am

Ίσως να ήθελα να της ακούσω ίσως και να μην ήθελα. άμα ήθελα το μόνο σίγουρο ήταν πως θα το επιχηρούσα αν είχα κάποιον πιστό φίλο μαζί μου. αν πάλι δεν είχα καποιον μαζί θα μου αρκούσε λίγο κερί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kalupso
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Kalupso


Αριθμός μηνυμάτων : 195
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Thessalonikh

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Τόξο - Νωμεύς 80 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, Λαβη από Ελεφαντόδοντο, Κατασκευασμένο από γιους του Ήφαιστου και τις τοξότριες
Θάλαμος: Αθηνάς

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΤετ Ιουν 01, 2011 10:15 am

ναι οι βαθυτερες επιθυμιες μας ειναι και οι πιο τρομακτικες πολλες φορες αλλα θα ηθελα να τις ακουσω γιατι πιστευω πως θα αξιζε το τιμιμα και ολα που θα περνουσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DarkQueenOfBlood
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
DarkQueenOfBlood


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Τάρταρα
Ασχολίες : Πολλες ..

Character sheet
Φύση: Ναϊάδα
Όπλο: Σαγηνη, Κυανούς-65 εκατοστά, 2,6 κιλά, Ουράνιος Μπρούτζος - Σίδηρος, κατασκευασμένο από Κύκλωπες
Θάλαμος: Αφροδίτης

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2011 1:28 pm

Και εγω θα επερνα το ρισκο,αν ηξερα πως εχω εμπιστα ατομα μαζι μου.
Αν και θελω πολλα πραγματα ειμαι σιγουρη πως πολλα ειναι ανουσια...:/ και πως λιγα ειναι τα συμαντικα...παντως ναι θα το εκανα... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nektarios8
Κατασκηνωτής
Κατασκηνωτής
nektarios8


Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 27/04/2011

Character sheet
Φύση: Ημίαιμος-Κατσκηνωτής
Όπλο: Πορφύρα - 90 εκατοστά, 2 κιλά, Ουράνιος Μπρούτζος, κατασκευασμένο από γιο του Άρη και του Απόλλωνα
Θάλαμος: Άρη

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2011 2:32 am

και εγώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bibidi Bobidi Bou
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Bibidi Bobidi Bou


Αριθμός μηνυμάτων : 72
Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2011

Character sheet
Φύση: Ημίαιμος-Κατσκηνωτής
Όπλο: Σπαθί
Θάλαμος: Απόλλωνα

Το Τραγούδι των Σειρήνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Τραγούδι των Σειρήνων   Το Τραγούδι των Σειρήνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2011 3:53 am

εγω θα το ακουγα! αλλα πιστευω πως θα ζοριζα λιγο τις σειρινες γιατι δεν εχω μονο μια μεγαλη επιθυμια! εχω πολλες! πααααρα πολλες! και ακομα περισσοτερα ονειρα! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το Τραγούδι των Σειρήνων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αφιερώστε ένα τραγούδι σε οποιονδήποτε

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Olympic Land :: ___Η Θάλασσα των Τεράτων :: Η Θάλασσα των Τεράτων :: Το Nησί των Σειρήνων-
Μετάβαση σε: