Olympic Land
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Olympic Land

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τη σειρά βιβλίων και ταινιών Ο Πέρσι Τζάκσον και οι Ολύμπιοι! (Percy Jackson and The Olympians)
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ρατσισμός

Πήγαινε κάτω 
+2
Xena
Poseidon
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 12:20 pm

Ο Ρατσιμος ειναι ενα οχι και τοσο σπανιο κοινωνικο φαινομενο που βασιζεται στις αρνητικες προκαταληψεις απέναντι σε ατομα με καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο, κατι που τους διαφοροποιεί από την πλειοψηφία.

Υπαρχουν πολλα ειδη ρατσιμου, τα βασικοτερα απο τα οποια ειναι ο κοινωνικος (προς τους φτωχους και τους επαρχιοτες), ο φυλετικος (προς τους αλλωδαπους), ο θρησκευτικος (προς τους αλλοθρησκους) ο ρατσισμός προς τις γυναικες, γνωστος και ως σεξισμός και ο ρατσισμος προς τα Α.Μ.Ε.Α.

Εσείς είστε ρατσιστής κάποιου είδους;
Βασίζεται σε προκαταληψη ή σε γενίκευση κάποιου πραγματικού γεγονότος;
Τι γνωμη εχετε για τον ρατσισμό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Xena
Κατασκηνωτής
Κατασκηνωτής
Xena


Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Over the Hills and Far Away
Ασχολίες : Τραγούδι, μουσική, φίλοι, ενημέρωση, βόλτες.

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Σπαθί
Θάλαμος: Απόλλωνα

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 12:56 pm

Duh! Το ευαίσθητο σημείο μου. Razz

ΜΙΣΩ τους ρατσιστές όλων των ειδών. Πιστεύω πως είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίσιοι αλλά όχι ίδιοι.
Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει το αν οι λευκοί είναι ανώτεροι από τους μαύρους, οι Χριστιανοί από τους Wiccans, οι Έλληνες από τους Τούρκους; Πάντος όχι εμείς οι θνητοί. Δε μπορώ να καταλάβω τη νοοτροπία αυτών των ανθρώπων! Δηλαδή, έχουν κάτσει να σκεφτούν λίγο;
"Όλοι οι Αλβανοί είναι κλέφτες!"
Και που το ξέρεις εσύ ρε; Έκανες γκάλοπ στην Αλβανία; Δηλαδή όλοι οι Έλληνες είμαστε Παναγίτσες! Γι αυτό καταλήξαμε εκεί που καταλήξαμε. Ήμαστε ο πιο σημαντικός πολιτισμός στον κόσμο, είχαμε τόσο καλή φήμη και έναν πολιτισμό τεράστιο κι αυτό πήγε στράφη εξαιτίας τέτοιων ανθρώπων, γιατί μη μου πείτε ότι δεν φταίει ο ρατσισμός! Έλεος!

Ουφ, ξέσπασα. Ευχαριστώ πολύ, γεια σας. Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://white-night-fantasy.blogspot.com
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΠαρ Απρ 29, 2011 11:21 am

Λοιπόν ούτε εγώ είμαι ρατσιστής παιδια. Βασικά ο ρατσισμός είναι κατα τη γνώμη του χειροτερο κοινωνικο φαινομενο που υπαρχει. Ειναι τοσο κακοβουλο, τοσο λαθος να είναι κανεις ρατσιστής. Για την ακρίβεια θεωρω τον ρατσισμο ενα χαρακτηριστικό των απολίτιστων ανθρώπων. Ειδικα για τον ρατσισμο στις γυναίκες, στα ΑΜΕΑ, στους φτωχούς και στους ομοφυλόφιλους δεν δέχομαι κουβέντα. Τωρα... οσον αφορα τους αλλοδαπούς και τους αλλοθρησκους, δεν ειμαι ρατσιστης αλλα ειμαι καπως επιφυλακτικος. Και βεβαια οχι επειδη ειναι διαφορετικοι, αλλα λόγω της κουλτούρας τους. Ορισμενοι πολιτισμοι εχουν μια κουλτουρα πιο ανεκτική στην κλεψια ή την βία και αυτο με κανει να ειμαι δυστακτικος, ομως δεν εχω προβλημα να συναναστραφω με καποιον π.χ. Αλβανό αν αυτος είναι σωστα πολιτισμένος και έχει ηθικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Kalupso
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Kalupso


Αριθμός μηνυμάτων : 195
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Thessalonikh

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Τόξο - Νωμεύς 80 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, Λαβη από Ελεφαντόδοντο, Κατασκευασμένο από γιους του Ήφαιστου και τις τοξότριες
Θάλαμος: Αθηνάς

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΣαβ Απρ 30, 2011 12:17 am

συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε ο Σαράντης κάποιοι με αποκαλούν ρατσίστρια γιατί είμαι κάπως πιο επιφυλακτική με τους αλλοδαπούς αλλά πραγματικά δεν είμαι και σας πληροφορώ πως είμουν κολλητή με ένα παιδί που ήταν από την Αλβανία αλλά μετακόμισε και χαθήκαμε και φυσικά τι εμείς οι Έλληνες είμαστε καλύτεροι? φυσικά και όχι. με τέτοιες συμπεριφορές θα γυρίσουμε πίσω πολλά χρόνια όπου οι ανάπηροι θεωρούνταν άχρηστοι και οι γυναίκες έπρεπε να βρίσκονται κλεισμένες στο σπίτι υποτίθεται πως είμαστε ένα ανεπτυγμένο κράτος αλλά πραγματικά το μόνο που δεν βλέπω είναι η ανάπτυξη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Annabeth Jackson
Κατασκηνωτής
Κατασκηνωτής
Annabeth Jackson


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011
Ηλικία : 28

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Σπαθί
Θάλαμος: Δήμητρας

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΣαβ Απρ 30, 2011 1:52 am

θα συμφωνίσω απόλιτα με τους παραπάνω.

δεν συμαίνει πως όταν καποιος είναι διαφορετικός πρέπει οπωσδείποτε να τον κοροιδεψουμε. Εμενα παντοσ που μου εχει συμβεί έχω καταλάβει πως η κοροιδεία και ο ρατσισμος κρύβουν καπου το συνέσθημα της ζήλιας. όταν κάποιος ζηλέυει τον άλλον βρήσκει την διέξοδο του ρατσισμου και της κοροιδίας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 5:09 am

Μπα, σε αυτο θα διαφωνησω. Δεν νομιζω οτι πισω απο τον ρατσισμο κρυβεται η ζηλια. Αλλο να κοροιδευεις καποιον ομοιο σου, τοτε ναι, αυτο υπονομευεται απο φθονο αλλα αυτο δεν ειναι ιδιο με τον ρατσισμο. Ο ρατσισμος βασιζεται στο κομπλεξ ανωτεροτητας και οχι στο κομπλεξ κατωτεροτητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Thalia
Μάντης
Μάντης
Thalia


Αριθμός μηνυμάτων : 582
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Λεωνίδιον-Αρκαδία
Ασχολίες : Λογοτεχνία-Μουσική-Σπουδές

Character sheet
Φύση: Ημίαιμος-Κατσκηνωτής
Όπλο: Νεφέλη - 70 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, κατασκευασμένο από Κύκλωπες
Θάλαμος: Αθηνάς

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΤετ Μάης 11, 2011 6:29 am

Δεν νομίζω πως είμαι ρατσίστρια δεδομένου κι όλας πως κάνω παρέα με μια κοπέλα που είναι μουσουλμάνα.
Όντως είναι από τα χειρότερα κοινωνικά φαινόμενα και στηρίζεται κυρίως στο κόμπλεξ ανωτερότητας και στον φόβο των ανθρώπων.Πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με το φαινόμενο αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 12:32 am

Ναι. Μάλιστα ορισμένα είδη ρατσισμού έχουν και ξεχωριστο όνομα. Εγω ξέρω δύο απο αυτα, μπορει να υπαρχουν και αλλα. Ειναι ο γνωστος ορος "ξενοφοβεια" που αναφερεται στον φυλλετικο ρατσισμο και ακόμα αν κάποιος είναι ρατσιστής κατά των ομοφυλωφίλων χαρακτιρίζεται "ομοφοβικός"
Αυτο δειχνει, οπως λεει και η Ναυσικα, οτι πισω απο τον ρατσισμο κρύβεται ο φόβος και η ενδοχόμενη απειλη από κάτι το μη διαφορετικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Kalupso
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
Kalupso


Αριθμός μηνυμάτων : 195
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Thessalonikh

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Τόξο - Νωμεύς 80 εκατοστά, 2,5 κιλά, Ουράνιος Μπρουτζος, Λαβη από Ελεφαντόδοντο, Κατασκευασμένο από γιους του Ήφαιστου και τις τοξότριες
Θάλαμος: Αθηνάς

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 4:43 am

ακομα εχουμε και τον σεξισμο που βασιζετε στην ιδεα οτι οι ανδρες ειναι ανωτερα οντα απο τις γυναικες οδηγοντας σε πολλες κατωτερες συμπεριφορες και μαλιστα πολλες φορες και σε αγρια εγκληματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2011 10:46 am

A, ναι και ο σεξισμος. Και αυτον τον ηξερα...
Ενα απο τα χειροτερα ειδη ρατσισμου και ισως το πιο διαδεδομενο και.... -αν και ευτυχως οχι απο ολους- λογικο.
Ωστοσο, σεξισμο δειχνουν και οι γυναικες (βλ συζητηση για την Καλιψώ) και αυτο ειναι εξισου αδικο και ρατσιστικο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
Annabeth Jackson
Κατασκηνωτής
Κατασκηνωτής
Annabeth Jackson


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2011
Ηλικία : 28

Character sheet
Φύση: Ημίαιμη-Τοξότρια
Όπλο: Σπαθί
Θάλαμος: Δήμητρας

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΠεμ Μάης 19, 2011 3:48 am

πάντος εγώ αυτο που ξέρω είναι πως υπάρχουν άπιρα είδη ρατσισμού. κανένας δεν ξέρει πόσα είναι και να μην πέσεις στα δίχτια τους πρέπει να προσέχεις πάρα μα πάρα πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poseidon
Θεός
Θεός
Poseidon


Αριθμός μηνυμάτων : 909
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : In China
Ασχολίες : Searching the Perfect Romance

Character sheet
Φύση: Αθάνατος
Όπλο: Τρίαινα
Θάλαμος: Ποσειδώνα

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΠαρ Μάης 20, 2011 5:55 am

Ε, καλα.... δεν γινεται να μην γινονται διακρισεις...και να μην υπαρχουν διαφωνιες αναμεσα σε ατομα με εντονες διαφορες.

Π.χ. ενας δεξιος και ενα κουμμουνιστης δεν γινεται να μην εχουν αρνητικη προκαταληψη τουλαχιστον σε οτι αφορα τις πολιτικες αποψεις ο ενας για τον αλλον. Αλλα αυτο δεν ειναι ρατσιμος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://olympicland.forumgreek.com
DarkQueenOfBlood
Εκπαιδευόμενος
Εκπαιδευόμενος
DarkQueenOfBlood


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Τάρταρα
Ασχολίες : Πολλες ..

Character sheet
Φύση: Ναϊάδα
Όπλο: Σαγηνη, Κυανούς-65 εκατοστά, 2,6 κιλά, Ουράνιος Μπρούτζος - Σίδηρος, κατασκευασμένο από Κύκλωπες
Θάλαμος: Αφροδίτης

Ρατσισμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρατσισμός   Ρατσισμός Icon_minitimeΤετ Ιουλ 13, 2011 3:01 am

Σαραντη συνφωνω και εγω μαζι σου....

Δεν ειμαι ρατσιστρια γιατι σκεφτομαι πως θα ηταν να ημουν εγω στην θεση τους..
Γιατι εκανα της δικες μου επιλογες (Ομοφυλοφιλια) ή γιατι ετσι με θελησε η φυση να με κανει(μαυρο ,ασπρο,κιτρινο κ.λ.)
Και οπως ειπε και ο Σαραντης φυσικα και θα υπαρχει μια μικρη επιφυλακτικοτιτα αλλα και παλι ολοι αξιζουν μια ευκαιρια..
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ρατσισμός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Olympic Land :: ___Ο κόσμος των θνητών :: Ο κόσμος των θνητών :: Η Συγκέντρωση του Δήμου-
Μετάβαση σε: